Peste 2.800 cazuri COVID în ultima zi din Februarie – La Sibiu sunt 52

Până astăzi, 28 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 801.994 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 740.352 de pacienți au fost declarați vindecați. Duminică sunt 2.830 cazuri noi de coronavirus, dintre care 52 la Sibiu.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.830 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15548472,36
2.Arad17339741,70
3.Argeș21147320,74
4.Bacău20342791,21
5.Bihor21345731,12
6.Bistrița-Năsăud8796240,88
7.Botoșani10964391,24
8.Brașov321751082,78
9.Brăila981770,78
10.Buzău9571240,69
11.Caraș-Severin8344230,99
12.Călărași7622240,63
13.Cluj40041902,86
14.Constanța32105621,46
15.Covasna5945130,91
16.Dâmbovița17821501,32
17.Dolj195891021,67
18.Galați20407721,25
19.Giurgiu7849311,16
20.Gorj6881591,68
21.Harghita6245180,69
22.Hunedoara157561122,55
23.Ialomița8230140,94
24.Iași336881401,16
25.Ilfov31386872,85
26.Maramureș16915673,14
27.Mehedinți6056260,99
28.Mureș17965480,97
29.Neamț13998501,10
30.Olt11379450,82
31.Prahova27311660,71
32.Satu Mare9839281,88
33.Sălaj8030401,76
34.Sibiu20057521,79
35.Suceava21006471,17
36.Teleorman9869261,13
37.Timiș391513264,95
38.Tulcea6431170,82
39.Vaslui12999330,95
40.Vâlcea11931521,39
41.Vrancea8280250,78
42.Mun. București1292753652,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2549*113 
 TOTAL801.9942.830

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *